Termál, kedvezmény és búcsú: A Gellért fürdő öröksége a bezárás előtt

Diákbarát csobbanás a százéves mozaikok között – Budapest leghíresebb fürdője mélyreható átalakulásra készül.

📲 Fürdőzz kedvezményesen a BudapestGO-val

A budapesti fürdőkultúra 21. századi lendületet kap – ezúttal diákbérlettel és jelentős kedvezménnyel. A Budapest Gyógyfürdői és a BKK együttműködésének köszönhetően a fővárosban tanuló vagy ott élő nappali tagozatos diákok akár 50% kedvezményt is kaphatnak bizonyos fürdők belépőjéből – vagy 80%-ot, ha a zárás előtti utolsó két órában érkeznek.

A BudapestGO applikáción keresztül a diákok heti kedvezményekhez férhetnek hozzá olyan kedvelt helyeken, mint a Palatinus, a Római vagy a Paskál, és havonta egyszer a történelmi hangulatú Rudas, Lukács vagy Gellért fürdőben is megmártózhatnak.

A kedvezmény beváltásának lépései:

  • Vásárolj érvényes diákbérletet a BudapestGO alkalmazásban
  • Másold ki a bérlethez tartozó egyedi kódot
  • Látogass el a tickets.spasbudapest.com oldalra, válaszd ki a fürdőt és a jegytípust
  • Írd be a kódot és fejezd be a vásárlást

Ne felejtsd el: bár a kedvezmény online érvényesíthető, a belépéshez személyesen is igazolnod kell a diákstátuszodat.

🛁 Gellért fürdő: Egy nemzeti ikon, amelyet a gőz és az idő formált

A Gellért fürdőbe lépni olyan, mintha egy még mindig íródó mesekönyv lapjaira csöppennél. Az 1918-ban megnyílt fürdőt a szomszédos Gellért Szállóval együtt építették, a római idők óta tisztelt termálforrásokra alapozva, az oszmán és a monarchiabeli fürdőkultúra nyomán.

Photo: Expedia

A fürdő lenyűgöző szecessziós stílusban épült, belső terei a magyar kézművesség remekei: Zsolnay csempék, mozaikos szökőkutak, színes ólomüvegeken átszűrődő fények. Itt az építészet, a gyógyulás és a rituálé harmonikusan egyesül – egy világi templom a pihenésnek és megújulásnak.

A Gellért soha nem csak funkciónalisan működött. A fürdő a „fürdők városának” státuszát is szimbolizálta, ahol költők, politikusok és hétköznapi emberek egyaránt megfordultak. A 20. század viharai közepette is működött – mindig nyitva, mindig elegánsan. Kültéri hullámmedencéje, mely 1927-ben nyílt meg, Európa első ilyen jellegű attrakciója volt – apró, de szenzációs csoda, amely sokak emlékezetébe beleégett.

Ma is, a Gellért fürdő nem pusztán egy fürdő – kulturális élmény. A légköre még mindig az óvilági elegancia hangulatát idézi: puha köntösök, visszafogott beszélgetések és kupolák alatti visszhangok.

🧱 Felújítás miatt zárva: Szükségszerű szünet

De még az ikonoknak is szükségük van megújulásra. A Gellért fürdő 2025 októberében teljes körű felújításra bezár, a tervek szerint 2028-ban nyit újra. A becslések szerint 20 milliárd forintos (kb. 50 millió eurós) beruházás szükségessé vált, mivel az épület gépházát statikai problémák miatt sürgősen fel kell újítani – ez az első lépés ahhoz, hogy a szállodai fejlesztések is elkezdődhessenek.

A munkálatok támogatására a Fővárosi Közgyűlés területvásárlásokat is jóváhagyott, hogy a fürdő gépészeti rendszereit leválasszák a szomszédos Gellért Szállóról. Bár ez technikai kihívást jelent, lehetővé teszi, hogy a fürdő a jövőben önállóan fejlődhessen – technikailag és szimbolikusan is.

Bár az átalakítás időszakában kétségtelenül szünetel az üzemelés, a fürdő vezetése megnyugtató adatokat közölt: 2024-ben 420 ezer látogató és 4,2 milliárd forint bevétel igazolta a Gellért népszerűségét. A dolgozók átmenetileg más fürdőkben kapnak munkát – a leállás tehát nem visszalépés, hanem felkészülés az új fejezetre.

Utolsó pillantás, utolsó csobbanás

A BudapestGO diák kedvezménye most nem csupán spórolási lehetőség – ez egy búcsúmeghívás is. Egy utolsó alkalom, hogy megérezd a forró temálvíz simogatását, hogy lebegj az ólomüveg árnyékában, és tanúja legyél egy korszaknak, mielőtt az tervekké és restaurálási dokumentumokká válik.

Mert a Gellért nem csak egy fürdő. Ez Budapest ritmusa. És hamarosan ez a ritmus elcsendesül – hogy aztán újra felhangozzon: modernebben, megújulva, de továbbra is gőzben fürödve.

Related Posts

hu_HUHU
Powered by TranslatePress