Megemlékezés a Városháza Parkban a roma áldozatok tiszteletére

Budapest, 2025. február 21. – A Városháza Parkban tartották az egyik legjelentősebb megemlékezést a 2008–2009-es romák elleni gyilkosságsorozat áldozatainak emlékére. A rendezvényen részt vettek politikusok, civil szervezetek, roma vezetők és az áldozatok hozzátartozói. A beszédek és az emlékkiállítás célja az volt, hogy a társadalom soha ne felejtse el ezt a tragédiát, és hogy a jövőben ne ismétlődhessenek meg hasonló gyűlölet-bűncselekmények.

A megemlékezést Karácsony Gergely főpolgármester nyitotta meg, aki beszédében hangsúlyozta, hogy a rasszizmus elleni küzdelem mindenki felelőssége. „Amikor bármely kisebbség jogait védjük, akkor a saját szabadságunkat is védjük” – mondta. – olvasható az Infostarton

Rácz Béla, a Február 23. Emlékbizottság tagja a cigányság elleni gyűlölet és az ezzel szembeni társadalmi közömbösség veszélyeire figyelmeztetett. „Minden a szavakkal kezdődött. Ha ma nem állunk ki egymás mellett, holnap már késő lesz” – emelte ki. – írja az Infostart

A rendezvényen egy szabadtéri fotókiállítás is megnyílt, amely a meggyilkolt romák életét és az ellenük elkövetett bűncselekmények történetét mutatta be. A fotósok között megtalálható Turay Balázs képei, Director’s Fellowship, Scool of the International Center of Photography, New York díjas, a gyilkosságok helyszínein dolgozva követte végig a támadások túlélőinek és a gyászoló családtagoknak a sorsát. Közben sokuknak barátja lett, máig tartják a kapcsolatot. Láthatjük még Barakonyi Szabolcs képeit, Robert Capa Magyar Fotográfiai Nagydíj ösztöndíj, Warsaw Photo Days Open Call, finalista. Szandelszky Béla, Photographer of the Year – Hungarian Press Photo Contes, Hungarian Joseph Pulitzer Award, képeit is megtekinthetjük. 

A kiállítás március 7-ig látogatható, és célja, hogy vizuálisan is emlékeztessen az áldozatokra és a történtek súlyosságára. 

A Városháza Parkban kiállított fotók előtt álló emberek arcán mély érzelmek tükröződtek: fájdalom, döbbenet, düh és együttérzés. Sokan könnyes szemmel nézték az áldozatok portréit, míg mások hitetlenkedve próbálták feldolgozni a látottakat.  A kiállítás nemcsak emléket állított a tragédiának, hanem erős érzelmeket is kiváltott, emlékeztetve mindenkit a közös felelősségre.

A Magyarországi Romák Országos Önkormányzata (MROÖ) szintén megemlékezést szervezett budapesti székházában. Az esemény 15 órakor kezdődött, és élő közvetítést is biztosítottak azok számára, akik nem tudtak személyesen részt venni. 

A 2008–2009-es romagyilkosságok története
A megemlékezés nemcsak a jelenről, hanem a múlt tragédiájáról is szólt. 2008 és 2009 között egy szélsőséges csoport hat embert gyilkolt meg Magyarországon roma származásuk miatt. Az áldozatok közül ketten gyermekek voltak, és több másik ember is súlyosan megsérült a támadások során. Az esetek rávilágítottak a rendszerszintű rasszizmusra, az igazságszolgáltatás mulasztásaira és a roma közösség elleni előítéletekre, amelyek máig érezhetőek Magyarországon- írja a Jelen és az Index

Miért fontos az emlékezés?
A Városháza Parkban tartott megemlékezés egyik fő célja az volt, hogy emlékeztessen: a rasszizmus nem a múlt problémája, hanem ma is létező veszély. Az ilyen események lehetőséget teremtenek arra, hogy társadalmi párbeszéd induljon a kisebbségek védelméről, az esélyegyenlőségről és arról, hogyan lehet megakadályozni a gyűlölet elharapózását.

A rendezvény szervezői hangsúlyozták, hogy az oktatás, a kultúra és az emberi jogok védelme kulcsfontosságú ahhoz, hogy a hasonló bűncselekmények ne ismétlődjenek meg. Az emléknap alkalmából a fővárosi önkormányzat bejelentette, hogy február 23-a hivatalosan is a romagyilkosságok emléknapja lett Budapesten.

A Városháza Parkban összegyűltek közös gyertyagyújtással és csendes főhajtással zárták a megemlékezést, ezzel tisztelegve az áldozatok emléke előtt.

Related Posts

hu_HUHU
Powered by TranslatePress