Francia tanárok sztrájkolnak a meztelen reneszánsz festmény miatti panaszok miatt
Giuseppe Cesari 17. századi reneszánsz festménye egy újabb iskolai cenzúra-vita középpontjában áll.
A párizsi Musée du Louvre-ban található 1603-as Diana és Actaeon című festmény bemutatása a Le Monde című francia napilap szerint állítólag “zavart” néhány diákot.
Cesari alkotását, amely a vadász Actaeont ábrázolja, amint Diana istennőt és a körülötte fürdőző nimfákat zavarja, december 7-én mutatták be az Issou-i Jacques Cartier iskola 11 és 12 éves diákjainak a “vie de classe”, azaz a francia iskolákban az általános tanórai tevékenységek ideje alatt.
A francia iskola több diákja is azt állította, hogy a tanár iszlámellenes megjegyzéseket tett, amit az iskola vezetése tagad – számolt be az Art Newspaper. A The Times szerint néhány szülő is panaszt tett az iskolánál.
A Cesari-festményt bemutató tanárral való szolidaritásból az iskola dolgozói a hét elején megtagadták a munkát. A személyzet emellett “rágalmakat, az incidensek megszaporodását és súlyosbodását [a személyzet ellen], valamint a szekularizmus elleni támadást” állapított meg a francia nemzeti oktatási szolgálatok igazgatójának írt december 8-i levelében, amelyben nem tettek külön említést az incidensről.
December 11-én a francia oktatási miniszter, Gabriel Attal meglátogatta az iskolát, és közölte, hogy a szóban forgó diákokat megrovásban részesítik. Az iskola azóta újra megnyitotta kapuit.
Ez a második ilyen ellentmondás, amely 2023-ban a nemzetközi címlapokra kerül. Az év elején egy floridai iskolaigazgató lemondása Michelangelo Dávid című aktszobrának bemutatása miatt heves vitát váltott ki arról, hogyan kellene művészettörténetet tanítani az osztálytermekben, és a floridai oktatási minisztérium kénytelen volt kimondani, hogy az alkotás “művészeti értéket képvisel”.
A cikk teljes egészében Francesca Anton december 13-àn megjelent írásának fordítása. Az eredeti cikk itt olvasható: artnews.com