Folk Fashion – A népművészet és divat találkozása a Hagyományok Házában

2025. február 12-én este a Hagyományok Háza különleges eseménynek adott otthont: megnyílt a Folk Fashion – Divat a folklór című kiállítás, amely a magyar népművészet és a divat kapcsolatát helyezi fókuszba. Az impozáns tárlat nem csupán a népi motívumok divatra gyakorolt hatását mutatja be, hanem egyúttal bizonyítja, hogy a hagyomány és a kortárs design szervesen kapcsolódhat egymáshoz.

A megnyitón Juhász Anna irodalmár, valamint Ribánszky Ágota újságíró, a Nők Lapja főszerkesztő-helyettese mondott beszédet. Köszöntőt mondott Vincze Máté, közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár, valamint Both Miklós, a Hagyományok Háza főigazgatója.

A beszédek közül kiemelkedett Ribánszky Ágota személyes sztorija, aki maga is hosszú éveket töltött a divat világában, a megnyitón erről szóló nosztalgikus történetekkel szórakoztatta a hallgatóságot. Felidézte milánói modelléveit, amikor egy Moschino ruhapróbán vett részt, és a tervező figyelmét különösen megragadta egy székely mintás felsőrész, amit viselt. 

Olyannyira elbűvölte a részletgazdag motívum, hogy megkérték, üljön félre egy köntösben, amíg lerajzolják a darabot. Elmondása szerint úgy vélte felfedezni, hogy a jellegzetes minták visszaköszöntek a márka későbbi kollekcióiban is, ami számára izgalmas példája annak, hogyan inspirálhatja a népi ornamentika még a legnagyobb divatházakat is.

A megnyitó esemény valódi ünnepi hangulatban zajlott, és ezt nemcsak a nagyszámú közönség, hanem a gondosan felépített program is erősítette. A Magyar Állami Népi Együttes előadásában autentikus néptáncokat láthatott a közönség, amelyek dinamikája és ereje méltó keretet adott az estnek. A táncosok mozdulatai visszahozták a múlt ritmusát, ezzel is érzékeltetve, hogy a népi kultúra nem pusztán emlék, hanem élő és lélegző hagyomány.

A kiállítás maga kimagasló minőségben valósult meg: a kiállított ruhadarabok és kiegészítők gondos válogatása, valamint az installációk megjelenése is azt sugallta, hogy a szervezők különös figyelmet fordítottak a részletekre. A tárlatban közel 150 ruhadarab és tárgy kapott helyet, amelyek között tradicionális viseletek, a népi motívumokkal gazdagított haute couture darabok és modern kollekciók is szerepelnek. Az egyes enteriőrök átgondolt elrendezése, a világítás és a vizuális megoldások még inkább kiemelték a népi ornamentika időtlen szépségét.

A tárlaton szereplő alkotók között megtalálhatók olyan neves tervezők, akik munkáikban a hagyományos elemeket ötvözik a modern divat trendjeivel. A kiállított darabok között Zoób Kati egyedi kreációi is helyet kaptak, valamint Manier (Németh Anikó) és Tüdős Klára munkái is megtekinthetők. Különleges kuriózumként az izraeli Holon Design Múzeumból érkezett Lea Gottlieb fürdőruha-kollekciója, amely most először látható Európában. A magyar holokauszt-túlélőként Tel-Avivban megalapított, világhírű luxus fürdőruha márka alkotásai között a csárdás és magyar rapszódia névre keresztelt darabok is bemutatásra kerülnek. Emellett a Daalarna esküvői ruhái is helyet kaptak a kiállításon, tovább színesítve a hagyomány és kortárs divat közötti párbeszédet.

A megnyitón igen változatos közönség gyűlt össze – a fiatal designrajongóktól kezdve az idősebb generáció hagyománytisztelő képviselőiig –, ami jól mutatta, hogy a téma széles körben érdeklődésre tart számot. A kiállítás bejárása után a vendégek egy kellemes fogadás keretében oszthatták meg benyomásaikat egymással. Az asztalokon frissen sült pogácsa, aprósütemények és frissítők várták az érkezőket, így a beszélgetések könnyed, barátságos hangulatban folytatódtak.

A Folk Fashion kiállítás 2025. október 30-ig látogatható, és minden bizonnyal az év egyik legizgalmasabb tárlata lesz mindazok számára, akiket érdekel a magyar népművészet hatása a kortárs divatra.

További információk a kiállításról a Hagyományok háza weboldalán találhatóak.

Related Posts

hu_HUHU
Powered by TranslatePress