A Korszakváltó Művészek Egyesülete 2025. február 13-án Moholy-Nagy László 130 emlékévét méltató csoportos kiállítást szervezett a Eötvös10 Művelődési ház Pincegalériájában, A ’’jelen jövő’’ vizuális kísérletei címmel.
Moholy-Nagy László az egyik legnagyobb hatású magyar képzőművész, fotográfus, konstruktivista festő, formatervező, művészetpedagógus, a 20. század egyik leginnovatívabb „reneszánsz embere”. Életműve több művészeti ágra is hatott világszerte, mondanivalója máig aktuális. – írja a Kultura.hu
Moholy-Nagy László munkásságát idézi fel a kiállítás, és bemutatja annak jelenkori hatásait. A kiállítók Moholy előtt tisztelegve kísérleteznek különböző médiumok, innovatív technikák használatával a kísérleti film, animáció, festészet, grafika, szobrászat, textil- és fotóművészet területein. Az alkotók nem riadnak meg a társadalmi- és önreflexióktól sem, nem áll távol tőlük a művészet határainak feszegetése, újraértelmezése és vizsgálata. – részletesebb információ az Eötvös10 honlapján
A kiállítók között szerepelt Városi Gabriella, aki Moholy meg nem valósult terveit dolgozta át. Ilyen volt a FÉNY – RELIEF installáció, ami egy kinetikus tér modulátorának a megidézése mai technológiai eszközökkel. A Tér modulátor nyugalomban című fénykép alapján készült 3D modellezett videó egy holográf készülék segítségével hozza be a kiállításon a néző terébe ezt a Moholy objektet.
Hamerli Judit Transzgenerációs hatások című munkája fogadta az érdeklődőket. Az alkotásban a kötél a családi kapcsolatokat, generációkat jelképezi, azt, ami összeköti a tagokat és átível generációkon keresztül. A kötél a sosem elszakadó szálat, a felfelé nyitott kezek a transzcendessel való kapcsolatot, a kötél végén lévő kő pedig azt a terhet fejezi ki, amit mindig magunkkal cipelünk. A súlyon lévő karabiner pedig azt jelképezi, hogy bármikor megszabadulhatunk az általunk viselt tehertől.


Dobó Bianka Archívum c. munkája egy több darabból álló sorozat, ami a nagyszülei tárgyi örökségét mutatja be. Az archívum bizonyos értelemben történeteket tárol és hoz létre. Az örökséggel való foglalkozás egyrészt az archívumokban zajlik, másrészt maga is archívumot termel.
Schell Réka Fragmenta sorozatában személyes benyomások fejeződnek ki versek és fohászok formájában. A karcok a térben elszórtan helyezkednek el, a nézők emiatt bolyongani kényszerül körülöttük, de ahogy a fény megtörik a plexin, úgy a beléjük vésett szöveg is olvashatóvá válik.

A kiállítás atmoszférája és a megnyitón tapasztalt nagy érdeklődés is azt mutatta, hogy Moholy-Nagy öröksége ma is releváns és inspiráló a különböző művészeti generációk számára. A tárlat nem csupán esztétikai élményt nyújtott, hanem gondolkodásra is késztetett arról, hogyan viszonyulunk a múlt hagyatékához, és milyen módon alakíthatjuk azt tovább a jelen és a jövő művészetében.
A kiállítást Molnár Eszter művészettörténész nyitotta meg. A szervezők Benkő Ramóna képzőművész, kulturális szervező, valamint Városi Gabriella képzőművész.
A kiállításhoz kapcsolódó program a kiállítók tárlatvezetése, amely március 8-án szombaton kerül megrendezése 16:00 és 18:00 óra között. A tárlatvezetésen, a kiállító művészektől hallgathatunk meg interaktív előadást, melyet kötetlen beszélgetés zár majd.
A kiállítás 2025. március 11-ig látogatható.

























