Az alkotások egy kulturális újságíró szemével - Csepelyii Adrienn tárlat vezetése

Az Esterházy Art Award odaítélésével a hercegi háznak a kortárs képzőművészet területén gyakorolt mecénási tradíciója folytatódik. A 2009-ben megalapított és nyertesenként 5.000 euróval járó, a fiatal kortárs képzőművészetet népszerűsítő díjat kétévente, minimum kettő, maximum három 45 év alatti magyar képzőművésznek ítéli oda a független, nemzetközi szakmai zsűri. A pályázaton festészettel és festészettel határos technikákkal, valamint ezekkel a technikákkal operáló térinstallációkkal lehet indulni. Az Esterházy Art Award célja tehetséges, művészeti tanulmányokat végzett képzőművészek, valamint a kortárs művészetek és a nemzetközi párbeszéd támogatása.

A 2023-as Esterházy Art Award jelöltjei

Az Esterházy Art Award független szakmai zsűrije 18 művészt jelölt a díjra. A nyolcadik alkalommal meghirdetett pályázatra 262 művész jelentkezett. Pályázni festészettel és festészettel operáló térinstallációs munkákkal, illetve azok terveivel lehetett.

A beküldött pályázatokból a független, nemzetközi szakmai zsűri – Dr. Fabényi Julia, Dr. Ulrike Groos, Barbara Horvath, Dr. Ottrubay István, Rieder Gábor, Szegedy-Maszák Zsuzsanna és Vitus Weh – döntése alapján 18 pályázó jutott tovább a második fordulóba, és lett ezzel a díj jelöltje. 2023. december 15-től a zsűri által beválasztott pályaművekből kiállítás nyílik a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeumban.

A díjra jelölt művészek:

Bede Kincső, Bernáth Dániel, Birkás Mona, Ember Sára, Gallov Péter, Horváth Gideon, Király Gábor, Kis Róka Csaba, Kristóf Gábor, Lőrincz Áron, Mendreczky Karina és Kortmann-Járay Katalin, Oláh Norbert, Pap Gábor, Pintér Gábor, Süveges Rita, Tollas Erik, Trapp Dominika, Vékony Dorottya

Esterházy Art Award díjazottjai:

HORVÁTH Gideon, MENDRECZKY Karina és KORTMANN-JÁRAY Katalin valamint TRAPP Dominika. (forrás: Ludwig Múzeum)

Az aktuális kiállítás címe, Breaking the Frame – Making Future arra utal, hogy a kiállított pozíciók közül feltűnően sok szakít a hagyományos, „autonómnak” vélt képformátumokkal, illetve ezeket sorozatokkal, műcsoportokkal vagy térbeli installációkkal váltja ki.

“Csepelyi Adrienn szerint “csak egészség legyen meg kortárs művészet” — és ezt nagyon komolyan is veszi. Szenvedélyesen szereti a múzeumokat, a zenét és az irodalmat – e három egyesül rendhagyó, szubjektív tárlatvezetéseiben, amelyeken az underground hip-hoptól Mozartig, a legújabb kortárs versektől a népdalokig bármi előfordulhat.” – áll a Ludwig múzeum hivatalos oldalán a program mellett. 

Mindig megmutatja ez a kiállítás mi foglalkoztatja a magyar kortárs művészet krémjét. 

Csepelyi Adrienn célja megmutatni, hogyan jár egy olyan ember múzeumba, aki nem művészetet tanult, de szereti a művészetet. Asszociációkra építi a vezetéseit, szeretné bevezetni a közönséget az szerinte ADHS fejébe. Ebben az esetben kortárs versekkel próbálta meg közelebb hozni az emberhez a kiállított alkotásokat.

Az emberek a kortárs művészeti alkotások láttán hajlamosak azt mondani, hogy „ilyet én is tudok csinálni”. A többség azért nem kedveli a kortárs művészetet, mert nem érti. Kérdés, hogy mindig a szépet kell-e keresni? Mi a szép? Ami mindenkinek tetszik, vagy ami nekem tetszik? A kortárs művészet célja nem a szépség.

A tárlat vezetés során egy-egy alkotáshoz kapcsolva felcsendültek a kortárs írok versei Adrienn előadásában.  Személy szerint azért tetszett ez a fajta tárlat vezetés, mert tényleg éreztem, hogy a résztvevők jobban magukévá tudtak ezt tenni, mintha egy szakszerű művészet pedagógiai előadást hallgattak volna. Beszélgettem pár látogatóval, es egybe csengő vélemény volt, hogy azért járnak Adrienn féle tarlat vezetésre, mert „más mint a többi” és „emberközeli”.

Hallhattunk verseket többek közt Papp Gábortól, Kállói Esztertől, Bíró Krisztiántól, Szabó Imola Juliannától, és Karacs Andreatól is.

Idén első almalommal volt lehetőség közönség kedvenc szavazásra is, és a tárlat vezetés után került sor az eredményhirdetésre. Süveges Rita lett a közönség díjas, fej-fej mellett voltak a szavazatok az első helyen, de a másik jelölt már díjazott volt (Medreczky Karina – Kortmann-Jaray Katalin páros).