Amikor a kurátor szemével látjuk a kiállítast...
December 17-én vasárnap volt szerencsénk részt venni a Divat és Város 150 című kiállításon Szatmári Judit Anna kurátori tárlatvezetésen. Ez a vezetés azért is kuriózum, mert maga a kurátor vezeti körbe a vendégeket, és nem egy múzeum pedagógus. Ilyen alkalmak csak pár dátumra voltak meghirdetve, amikre korlátozott létszámban lehetett jelentkezni a kiállítói tér sűrűségé miatt.
“A főváros 150. „születésnapján”, azaz Pest, Buda és Óbuda egyesítésének évfordulóján egyedülálló kiállításon mutatja be a Kiscelli Múzeum Budapest divattörténetének legutóbbi 150 évét.
A Divat & Város tárlat 2023. november 17-én nyílt meg, és nem csak a város fejlődésének állomásait mutatja be, hanem azt is, hogyan alakította és tükrözte a divat az egyes korok társadalmi és kulturális változásait, milyen szerepet játszott a város identitásának formálásában. A kiállítás az 1873-tól 2023-ig terjedő időszakot öleli fel és mintegy 250 tárgyat tartalmaz, amelyek felidézik, hogyan fonódott össze a divat és a nagyvárosi élet az évek során. Történelmi-politikai események, a technológiai fejlődés, az életmód változásai és a divat fejlődése mind-mind megjelennek a tárlat darabjaiban. Több mint 120 teljes öltözék, divatkiegészítők, dokumentumok és más különleges tárgyak elevenítik fel a múlt különböző korszakait a Kiscelli Múzeum lenyűgöző barokk romtemplomában.” – eza leírás fogadja az embert a múzeum holnapján a kiállításról.
Ki is az a kurátor?
A kurátor az, aki megálmodta a kiállítást, összegyűjtötte aprólékosan a darabokat, kontextusba rendezte, hogy a művészet kedvelő közönség számára könnyen befogadható legyen.
Szatmári Judit Anna véleményem szerint az egyik legjobb szakember egy ilyen divat tematikájú kiállítás megrendezésére, hiszen jól ért a divat történelemhez, az anyagokhoz, és még a kortárs tervezők világában is kiismeri magát. Nem véletlen, hogy ez nem az első nagyszabású divat tematikájú kiállítása a Kiscelli Múzeum égisze alatt. Elmondása szerint körülbelül másfél év alatt készült el a kiállítás a téma ötletének megszületésétől.
A kiállítás több múzeum gyűjteményeiből, mint a Kiscelli Múzeum, az Iparművészeti Múzeum és a Nemzeti Múzeum, valamint kis részben (körülbelül 10%) pedig magán tulajdonú darabokból lett össze állítva. Ez volt az egyetlen dolog egyebként, amit személy szerint hiányoltam, hogy nem volt kiírva az egyes daraboknál, hogy melyik honnan van.
A kiállítás alapvetően két részre van osztva, az első teremben vannak a kortárs darabok, és a nagy térben a régebbeik, mint például Tüdős Klára egyik tervezése. Ezen kívül nincs különösképpen időrendi sorrendbe rendezve a kiállítás, inkább a szín szerinti csoportosításon volt a hangsúly és 6 különböző tematika jelenik meg, amelyeket az egyes szekciók vegyesen dolgoznak fel a kiállítás darabjain keresztül bemutatva.
A 6 téma:
- Divat és tervezés
- Készítés és gyártás
- Terjesztés és Vásárlás
- Ember és test
- Jelentés és funkció
- Hatalom és reprezentáció
Összességében nagyon minőségi kiállítást láthattunk, mindenképp érdemes megnéznie annak, aki még nem látta.