Április 4-től a nagyközönség is megtekintheti a Magyar Nemzeti Galéria legújabb időszaki kiállítását, amely a szecesszió varázslatos világába enged betekintést a korabeli plakát- és tárgyművészeten keresztül. A Szecessziós plakátművészet és tárgykultúra Magyarországon (1895–1914) címmel, nyílt kiállítás egyedülálló módon mutatja be a századforduló esztétikai forradalmát.
Mi már április 2-án, a sajtómegnyitón részt vehettünk egy exkluzív tárlatvezetésen, ahol elsőként csodálhattuk meg az összesen több mint száz művet felvonultató kiállítást. A kiállítás különlegessége, hogy a magyar alkotók mellett, nemcsak Alphonse Mucha világhírű plakátjai kaptak benne helyet, hanem számos más európai művész munkái is, többek között Gustave Klimt es Toulouse Lautrec, akik a szecesszió stílusában alkottak a 19. század végén és a 20. század elején.
A kurátor kiemelte a tárlatvezetés során, hogy a plakát a századfordulón nem csupán reklámfelület volt, hanem valódi művészeti médium, amely a festészet, grafika és tipográfia határterületén mozgott. A kiállítás ezt a szemléletet tükrözi, megmutatva, hogyan válhat egy kereskedelmi célú nyomat esztétikai értékké.
@culticast New exhibition at Hungarian National Gallery: Sececession poster árt. You can visit from 4th april until 5th october 2025 #alphonsemucha #toulouselautrec #gustaveklimt #budapestexhibition #kiallitas #szecesszio #secession #hungary #foryou #neked #fyp ♬ eredeti hang - CultiCast
A tárlat elején külön szekcióban kaptak helyet a külföldi művészek. A tárlatvezetés során megtudhattuk azt is, hogy a plakátművészet miként volt hatással a polgári otthonok berendezésére – bútorok, dísztárgyak, használati eszközök – és hogyan alakította a kor vizuális kultúráját, A tárlat gazdag válogatást kínál e korszak legszebb magyar példáiból: nőalakok, természet ihlette motívumok, kacskaringós ornamentikák és élénk színvilág jellemzik az alkotásokat.
A kiállítás külön tematikus szekciókban vezeti végig a látogatót a korszak vizuális és kulturális sokszínűségén. Megjelenik például a szabadidő és sport témája, ahol olyan plakátok láthatók, amelyek az aktív életmódot, mint kerékpározást népszerűsítettek. Egy másik rész a századforduló pezsgő kávéházi kultúrájába enged betekintést. Kiemelt szerepet kap a színházi élet is, hiszen a plakátművészet egyik legfontosabb megrendelője volt a korabeli színházi világ – míg a mozik esetében még nem a filmeket, hanem magukat a moziintézményeket reklámozták a plakátok. Külön figyelmet érdemel az a szekció, amely a nőalakokat vizsgálja: itt arra helyezik a hangsúlyt, hogyan ábrázolták a nőket ezek a plakátok, és milyen szerepeket ruháztak rájuk – a csábító femme fatale-tól a modern, aktív nőig –, miközben az is kirajzolódik, hogy a női alak gyakran vált a reklámok vizuális középpontjává.
A kiállítás 2025. október 5-ig látogatható a Magyar Nemzeti Galériában. Aki szereti a művészetet, a grafikai dizájnt vagy csak elmerülne egy lenyűgöző kor hangulatában, annak ez a kiállítás kötelező program.