Budapest Fashion Week 1. felvonás – Divat és társadalmi felelősségvállalás?
A most már mondhatni nagy múltú Budapest Fashion Week immár 27. alkalommal került megrendezésre. Idén is a Városligeti Műjégpálya impozáns épületé adott helyszínt a rendezvénynek.
A Budapest Fashion Week őszi/téli szezon bemutatójának első napján minden olyan aktuális téma terítéken volt, ami a mai világban beszed téma, es aktivitásra buzdít. A felmerülő témák között voltak tengerek, hagyomány őrzés, háború és az állatok megmentése is. Láttunk klasszikusabb jellegű, és abszolút kortárs kollekciókat is.
Az első nap tervezői voltak: SUZA , MELYNDA FELTING , ZIMITS ANDREA , SIDLETSKYI , DAEMON
SUZA Design Stúdió
A designer alkalmi- és esküvői ruhákat, színházi jelmezeket tervez és kivitelez egyedi megrendelés alapján, illetve rendszeresen jelenik meg szezononként saját márkás alkalmi „pret a porter” és esküvői ruha kapszula kollekciókkal.
A kollekció a klasszikusabb vonalat képviselte a nőies vonalat kihangsúlyozása volt a szándék. Szinekben kizárólag fekete-fehér jelent meg, anyagokban a szatén, csipke, és vastagabb alá bélelt anyagok voltak jellemzőek, néhol lágyabb néhol merevebb vonalvezetés volt a jellemző. Szakmai szemmel nézve szabászatilag újat és kiemelkedőt nem láttunk a kollekcióban, de aki a klasszikus ruhákat kedveli, azoknak tökéletes választás lehet a márka.
Melynda Felting
A tervező textilfestőkent kezdte, majd nemezművészként teljesedett ki igazán. Nuno-nemez technikával dolgozik, ez az eljárás lehetővé teszi, hogy ötvözze a nemezelés tradicionális technikáját modern, ám mégis természetes anyagokkal. Elmondása szerint minden ruha kézzel készül, víz és szappan használatával varrás mentesen. Ami bennem ezzel kapcsolatban szakmailag felmerült, hogy a szoknyák derék pántjai vajon, hogy lettek megoldva, hogy a helyén maradjon? Sajnos erre a kérdésre nem sikerült fényt derítenem. A kollekció az „Áramlat” nevet kapta, és jellemzője, hogy a ruhák a víz színének összes árnyalatát tükrözik. A tervező alapanyagként különböző textúrájú selymeket és gyapjút használt, és nem titkolt célja, hogy megmutassa egy ősi technika szépségeit, használatát a ma hordható modern ruhákban.
A bemutatók között Tóth Xénia képzőművész „Stop the War!” – „Kulturálódj, ne háborúzz” performanszát láthattuk. Fontos számára a társadalmunk kérdéseire való reflexió, valamint az önmagunkban és a környezetünkben megvívott harcaink leképezése.
Sidletskyi
Az Ukrán Volodymyr Sidletskyi, 2020-ban a Hmelnyickij Nemzeti Egyetemen diplomázott divattervezés szakon. A designer fiatal kora ellenére számtalan díjat nyert el hazájában és máris a jövő nagy reménységeként tartják számon.
A márka küldetésének tekinti az állatvédelemről és az ökológiai fenntarthatóságról való gondolkodás fontosságának hangsúlyozását. Nagyon tetszett, hogy ennél a márkánál nagyrészt tényleg szakmailag szép kidolgozásokat láttunk, talán egy kivitelével amikor mintás anyag két különböző irányban is bele folt dolgozva az ingbe, ezzel viszont sajnos azt okozta, hogy az agyag szál irány nem jó iránya miatt kicsit látszódott, hogy a modellen szinte egy irányba elhúzódik a darab. Ezt a kis szabászati bakit leszámítva a kivitelezes igényes volt az egész kollekciót tekintve, az ruhákon látszott, hogy jól összeválogatott minőségi alapanyagokból készültek. A kollekció koncepciója is átjött abszolút. Imádtuk a változatos applikációkat a darabok hátulján. Felüdülés volt jó minőségű, kortárs férfiruha alkotásokat látni a kifutón, amiket az ember szívesen ráadná akármelyik divatos férfira.
Andrea Zimits
Saját bevallása szerint a „slow fashion” híve, ami látszólag abban nyilvánul meg, hogy egyedi darabokat készít, és nem kis szériás darabokról van szó. A ruhái merészek, érdekesek, ha elég vagányok és bevállalósak vagyunk akkor abszolút nekünk találták ki az ő alkotásait, hiszen nem hagyományos öltözeteket láthatunk a tervezőtől. A most bemutatott „Jeans Conception” kollekciójában farmer alapú ruhákat láthattunk, szétbontva és újra alkotva, mondhatni dekonstruált formában, néhol gobelinnel, csipkével megtoldva ezzel ötvözve az antik es modern hatásokat a ruhán.
DAEMON Couture
Domokos Kata a márka designere fontosnak tartja a környezettudatosságot, ami elősorban a gyártási folyamatban nyilvánul meg hiszen szerinte a tömegtermeléssel szemben az egyedi, kézzel készült designtermékek valódi értéket képviselnek, ezért a kiegészítők és öltözékek limitált darabszámban érhetőek el. Minden modellből maximum 9 darab készül színenként.
Alapanyagok tekintetében elsősorban bőr vagy vegán bőr, de hulladék vagy újrahasznosított nylon és plexi is előfordul az alkotásaiban. Népi bőrdíszműves technikákat kombinál modern technikai eszközökkel, hiszen a hagyomány őrzés is fontos számára mindamellett, hogy kortárs designt képvisel. A kollekcióban sűrűn láthattunk denevér és kígyó motívumokat applikálva a darabokra. Ami személyes kedvencünk volt, azok a szépen kidolgozott és különleges táskák voltak leginkább.